Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Smrt člověka (Nietzscheho proměny smrti 3. část.)

Mnohdy vznášíme ortel smrti jen nad tím, co nám není tak úplně vlastní. Avšak pokud si chceme zachovat svoji čest, je třeba provést stejný soud i se sebou samými. Nietzsche tento čin rozhodně neudělal jako jeden z prvních, avšak opět i na tomto poli byl jeho hlas ze všech nejrazantnější.

„Čím je opice podobná člověku? Posměchem nebo bolestným studem. A stejně má i člověk býti nadčlověku: posměchem nebo bolestným studem.“[1]

Člověk jako takový musí být překonán. Co však máme na mysli tímto člověkem? Pomůžeme-li si Nietzscheho rétorikou pak je to onen most mezi člověkem a nadčlověkem. Tento most můžeme také chápat jako cestu k nadčlověku. Člověk, tedy alespoň jak ho chápe Nietsche, spočívá mezi dvěma oblastmi života, mezi biologičnem, které si svoji existenci ještě není schopno uvědomit a inteligibilní oblastí, které je toto sebeuvědomění vlastní. Jak si však onoho nadčlověka vlastně představit? Měla by být tato entita diametrálně odlišná od dosavadní existence?

Při řešení těchto otázek člověka v první řadě napadá, že cesta k nadčlověku znamená de facto popření biologična. Je to zcela zjevné, člověk se musí razantně osvobodit od toho, co mu brání, aby se stal nadčlověkem. Po pravdě musím přiznat, že mě tyto myšlenky také napadaly, avšak nyní si uvědomuji, že bych tato „monstrum“ opravdu na ulici potkat nechtěl.“ Umrtvením naší biologické složky, bychom se možná osvobodili, ale zabili bychom přitom sebe sama, tedy i možnost být nadčlověkem, kterou v sobě neseme. Je dost možné, že bychom se potom opravdu proměnili v nadčlověka, avšak obávám se, že by byla tato vzdálená a neuchopitelná entita to, co hledáme.

Pokud uvažuji o nadčlověku, přikláním se k Nietzscheho slovům, který přirovnává jeho zrod třem etapám. Nejprve je to velbloud, který věší poslušně hlavu se slovy - musíš.[2] Zde je člověk plně v područí své nevědomosti. Lva však vystřídá svojí dravou silou lev, který nekompromisně říká – chci. Spolu s ním člověk bourá „staré mýty“, jež ho doteď svazovaly, a začíná si uvědomovat sebe sama. Následuje však ještě třetí etapa, kterou Nietzsche přirovnává k dítěti, jež je pro něj novým početím, hrou, uvolněným tvůrčím zájmem. Teprve zde se můžeme bavit o nadčlověku ve svém slova smyslu. Tedy jako o stavu, kde je člověk plně tvůrčí, přičemž si uvědomuje sebe sama.[3]

Tohoto nadčlověka bych pak osobně nehledal někde v dálce budoucích zítřků, ale opět spolu s Nietzschem v přítomném okamžiku. K tomu, abychom mohli tohoto nadčlověka v sobě objevit, je však naprosto nutné, abychom usmrtili člověka se vším, co k tomu patří.

 

[1] NIETZSCHE, Fridrich. Tak pravil Zarathustra. s. 9.

[2] zde je řazen i smrt boha (či bohů)

[3] FINK, Eugen. Filosofie Fridricha Nietzscheho. s. 82.

Autor: Honza Skopal | pátek 17.4.2015 22:54 | karma článku: 4,75 | přečteno: 152x
  • Další články autora

Honza Skopal

Smrt boha (Nietzscheho proměny smrti 2. část.)

„Ale když Zarathustra byl samoten, promluvil takto k srdci svému: „Což je to možné! Tento stařičký světec ještě ani nezaslechl v svém lese, že bůh je mrtev ...“[1]

16.4.2015 v 20:04 | Karma: 4,51 | Přečteno: 180x | Diskuse| Společnost

Honza Skopal

Smrt jako přítomnost (Nietzscheho proměny smrti - 1. část)

Smrt je nejčastěji chápaná jako vyústění života. Její umístění bychom pak tedy měli hledat na jeho konci. Takto pojímaná smrt by pak rozhodně platila za jakousi budoucnost, to co ještě nenastalo, ale teprve nastane. Tato pojetí nám určuje především lineární pojetí času. Ovšem ani cyklické uchopení časovosti na tom není lépe. Pořád je tu probíhající život, na jehož konci je smrt. Rozdíl je pouze v tom, že na rozdíl od předchozího pojetí se zde neustále opakuje. Pořád tu však bude probíhající život, který směřuje ke své smrti položené kdesi v budoucnosti.[1]

15.4.2015 v 11:41 | Karma: 5,21 | Přečteno: 230x | Diskuse| Společnost

Honza Skopal

Svíce (povídka)

Kráčeli rázným krokem po silnici. Kolem nich se proháněl vítr v divokých vírech, hladil jejich tváře svou ledovou dlaní a pak se jim neprosto nepředvídatelně opřel do zad, ženouce je zběsile dolů z příkrého kopce. Spěchali, téměř běželi, choulíce se pod kapuce, které si museli přidržovat, aby jim je vítr neodvál dozadu. Jejich ošlehané tváře zíraly před sebe, neotáčely se k sobě, zůstávaly v podivné tichosti.

8.4.2015 v 8:25 | Karma: 5,60 | Přečteno: 228x | Diskuse| Poezie a próza

Honza Skopal

Hleďte, hlásám vám nadčlověka

„Hleďte, hlásám vám nadčlověka, toť onen blesk, toť ono šílenství.“[1] Asi nejznámější citát od jednoho z největších provokatérů v dějinách filosofie, Fridricha Nietzscheho. Samotný F. Nietzsche, objevený Martinem Heideggerem, byl již snad nesčetněkrát zavrhován či oslavován. Pozdvižení, které tento Němec, trpící často podle jeho životopisců depresemi, roznítil na poli filosofie, se asi dá jen těžko přecenit. Každá podobná „rozbuška“ je pro filosofii (ale nejen pro ni) přímo zázračným hnacím motorem. Otázky, které vzbuzují Nietzscheho spisy, inspirovaly mnohé a jejich esence nevyprchala dodnes.

5.4.2015 v 17:40 | Karma: 7,12 | Přečteno: 512x | Diskuse| Společnost

Honza Skopal

Krátké pojednání o jednom z nejfluidnějších pojmů, totiž o filosofii

Co je to filosofie? Tak zní otázka, ale jak z ní odpověď? A dá se na tuto otázku vůbec jednoznačně odpovědět. V následující úvaze krátce o tom, jaké trable před nás staví tato otázka, která je jednou z nejdůležitějších, jaké si člověk položil a stále pokládá. Zavedou nás myšlenky k oné vysněné moudrosti všech filosofů a jak vůbec tuto moudrost chápat?

2.4.2015 v 14:11 | Karma: 4,46 | Přečteno: 173x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejsem nominována na eurokomisaře, řekla v debatě pro studenty Nerudová

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  9:52

Přímý přenos Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která je...

Tohle je nenávist, řekl o protestech za Gazu Trump. Kampus stále nevyklidili

26. dubna 2024  9:29

Kolumbijská univerzita v New Yorku odložila ultimátum, podle něhož měli protestující propalestinští...

Byl na vozíku, po výměně kyčlí běhá, trénuje na maraton. Pomáhá mu konopí

26. dubna 2024  8:58

Jakub Kryšpín pracoval, dálkově studoval vysokou školu, měl plány do budoucna. Ty ale v roce 2006...

Z mrazu konečně do tepla. Už dnes bude 17 stupňů, o víkendu i přes 20

26. dubna 2024  8:21

Chlad a mráz zřejmě končí. Meteorologové avizují už na pátek teploty přes patnáct stupňů, o víkendu...

  • Počet článků 63
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 364x
Kdo jsem? To stoprocentně nevím, ale kdo nejsem to vím zcela určitě.